Konemalleja tehokkaalla liikkeenohjauksella

Liikkeenohjausteknologian valmistajan NSK:n sekä meisto- ja taivutuskoneiden valmistajan Euromacin yhteistyöllä on pitkä tausta. Euromac on hyödyntänyt NSK:n liikkeenohjausteknologiaa vuodesta 1995 lähtien. Yhteistyötä tehtiin myös uusien FX Bend 2550 -särmäyskoneen ja XT-meistokoneen toteutuksessa.

Italialaisen Euromacin uusimpiin, NSK:n liikkeenohjaustekniikkaa hyödyntäviin, koneisiin kuuluvat uuden sukupolven sähköinen FX Bend 2550 -särmäyskone, joka tarjoaa 50tai 60 tonnin puristusvoiman, 2550 mm:n taivutuspituuden ja kuusiakselisen liikkeen, sekä uuden sukupolven XT-meistokone (hydraulinen, hybridi- tai sähkökäyttöinen), jonka kapasiteetti on 1500 x 3000 mm ja joka käyttää uutta vahvistettua runkoa.

Molemmissa sovelluksissa NSK on kuularuuvien, lineaarijohteiden ja laakereiden päätoimittaja.

Euromac FX Bend 2550. Kuva: Euromac

Euromac XT on saatavana hydraulisena, hybridi- ja sähköisenä versiona. Euromac käyttää jokaisessa tyypissä erilaista tapaa liikuttaa meistiakselia. Esimerkiksi sähköversiossa käytettävällä tekniikalla on oma patenttinsa. Tässä tapauksessa 90 m/s2:n kiihtyvyys ja joskus alle 10 mm:n iskuetäisyys tarkoittavat, että iskurasitus on jatkuva ongelma. Tässä mielessä on selvää, että tarvitaan tehokkaita, vankkoja ja luotettavia lineaariliiketuotteita. Tämän vuoksi NSK ehdotti sähkökäyttöisen Euromac XT:n tärkeimmälle meistiakselille HTF SRD -sarjan kuularuuvia ja S1-kuulavälikappaleita, joissa rasva säilyy paremmin. Näissä kuularuuveissa käytetään myös erikoismateriaalia, jota kutsutaan nimellä Tough Steel. RA-sarjan lineaariohjain on täydellinen komplementti HTF SRD -kuularuuville ja se tarjoaa korkean kiihtyvyyden.

NSK:n RA-sarjan rullaohjain. Kuva: NSK

HTF SRD -kuularuuvit hyödyntävät ’end deflector’-mallin innovatiivista kuulanpalautusjärjestelmää, jonka ansiosta se saavuttaa korkean nopeuden, jopa 3 m/s. Tämä tarjoaa loppukäyttäjille lyhyemmät kierrosajat ja korkeamman tuottavuuden. On myös tärkeää, että tämä korkeaa kuormitusta kestävä kuularuuvi takaa hyvän pyörintätasapainon. Kuulanpalautusjärjestelmän komponentit eivät kärsi epätasapainosta ja optimoitu (tasainen) kuulakiertomenetelmä vähentää melun puoleen tavanomaisiin järjestelmiin verrattuna.

NSK:n mukaan RA-sarjan pienikitkaiset ja korkeaa kuormitusta kestävät rullaohjaimet tarjoavat korkean jäykkyyden, joka mahdollistaa Euromac XT:n kaltaisissa työstökoneissa tarvittavan liike- ja toistotarkkuuden. Nämä ominaisuudet ovat seurausta mm. erityisistä rullien erotusja palautuskomponenteista, samoin kuin halkaisijaltaan mahdollisimman suurista rullista, joiden pinta on kevyesti bombeerattu pyörimisen aikaisen värähtelyn minimoimiseksi. Myös rullarakenteiden huolellisesti sovitetut välykset ja rullien erotteluteknologia tekevät käytettävistä syrjäytysvoimista tasaiset. XT-meistokoneiden sarjatuotanto on alkanut hiljattain.