Tarjonta laajenee, lisävoimia asiakaspalveluun – Tekupit on kaksikymppinen
Tekupit jatkaa palettinsa terävöimistä. Tuotekirjo vahvistuu, asiakaspalvelu on saanut lisävoimia. Tämän hetken uutta tuotetarjontaa edustaa mm. järjestelmä, mikä automatisoi lastuamisnesteen sekoituksen- ja jakelun.
Tekupit toimii Pirkkalassa ja tuotteita ovat työstökoneiden varaosat ja varusteet. Niiden parissa yritys on toiminut nyt 20 vuotta. Niihin vuosiin mahtuu monipuolista kehitystä.
”Mielenkiintoisia vuosiahan ne ovat olleet. Tuotekirjo on vuosien varrella laajentunut asiakaskysynnän mukaan. Suunta jatkuu”, sanoo yrityksen perustaja ja toimitusjohtaja Jari Vainio.
Skimmereistä pumppuihin ja suodatinlaitteisiin
Tekupitin paletissa ensimmäiset tuotteet olivat skimmerit. Nauha-, levy- ja putkiskimmerien lisäksi yritys toimittaa lastuamisnesteiden kunnossapidon alueelle myös muljun sekoittimia ja refraktometrejä.
Niin ikään muljupumput eri paine- ja tuottoalueille ovat kuuluneet valikoimiin pitkään.
Skimmerien ja muljupumppujen lisäksi tuotevalikoima on laajentunut muille tuotealueille. Jo muutaman vuoden ajan Tekupit on myynyt mm. lastunkuljettimia, viime vuosien täydennyksiä Tekupitin palettiin ovat mm. laitteet öljysumun poistoon sekä lastuamisnesteen suodatukseen. Tuotevalikoimassa ovat mm. monenlaiset öljysumuimurit sekä erilaiset suodatuslaitteet.
Tuoreita lisäyksiä tarjontaan
Jari Vainion mukaan uutta tarjontaa Tekupitin mallistoon tulee säännöllisesti.
Mm. nyt 40 ja 70 barin korkeapainepumput yhdessä Micronfilter-kangassuodatuslaitteiden kanssa ovat saatavana myös 400 litran säiliöllä valmiina kokonaisuutena.
”Työstökoneiden säiliöt ovat usein suhteellisen pienet eli on tarvetta isommille. Tässä on ratkaisu sellaisiin tarpeisiin. Iso nestetilavuus auttaa pitämään nesteen lämpötilan vakaana”.
Yksi uutuus paletissa on automaattinen lastuamisnesteen sekoitus- ja jakelujärjestelmä.
”Tämän Dazzle-järjestelmän myötä ei tarvita manuaalista lastuamisnesteen tason tarkkailua. Järjestelmä automatisoi emulsion sekoituksen ja työstökoneiden nestesäiliöiden täytön ja skaalautuu sujuvasti moniin erilaisiin tarpeisiin yksittäiskoneista suuriin linjakokonaisuuksiin saakka.”
Kehittyvää asiakaspalvelua
Työstökoneiden varaosat ja varusteita yritys toimittaa asiakaskunnalleen Suomeen ja yhä enemmän myös vientiin. Itse asiassa suurimmat yksittäiset asiakkaat ovat Suomen ulkopuolella.
”Esimerkiksi muljupumppuja viedään Eurooppaan jälleenmyyjien kautta”, sanoo Jari Vainio.
Laajentuva toiminta vaatii henkilöresursseja ja sitä seikkaa edesauttaa nyt osaltaan tuore vahvistus henkilökunnassa, Jouni Pääskynen.
”Saamme jaettua kiirettä ja Jouni tuo muutenkin uusia mahdollisuuksia mukaan mm. automaatiosuunnitteluun mahdollistaen tuotekokonaisuuksien räätälöinnin asiakkaan tarpeiden mukaan. Tässä työssä nopeus ja tehokkuus ovat valttia, ja asiakaspalvelussa yksi henkilö lisää tietysti edistää asioita isosti”, Jari Vainio sanoo.
Tekupit Oy käynnistyi 20 vuotta sitten Pirkkalassa ja samassa pitäjässä se toimii edelleenkin. Varastoaan yritys piti pitkään Tampereen Ruskossa, mutta useita vuosia varasto on toiminut Pirkkalassa. Käytössä Pirkkalan lentokentälle vievän tien läheisyydessä ovat 140 neliömetrin tilat.
Kari Harju
Kuva ylhäällä: Tekupitin tuotekirjo laajenee ja väki vahvistuu, kertoo Jari Vainio (oikealla). Jouni Pääskynen (vasemmalla) jakaa kiirettä ja tuo uusia mahdollisuuksia myös automaatiosuunnitteluun ja siten tuoteräätälöintiin.
