Markku Tavasti kulkee pitkää linjaa – Konekaupan kokemusta kuudelta vuosikymmeneltä
Kun Konekuriirin numero 1 ilmestyi alkuvuonna 1991, oli lehden kakkossivulla SK-Koneen ilmoituksessa mukana kuvallaan myös konemyyjä Markku Tavasti. Pian sen jälkeen mies tuli alalla tutuksi Maketek Oy:n toimitusjohtajana. Markku Tavastin ura konekauppiaana ulottuu kuudelle vuosikymmenelle ja se jatkuu yhä.

Markku Tavasti kuuluu alan konkareihin. Nuori mies aloitti autosähköasentajana, mutta varsinaisesti hänet tunnetaan konemyynnin ammattilaisena, joka on uransa aikana ehtinyt olemaan monessa mukana.
Kohti konemyyntiä taival eteni aikanaan, kun Tavasti tuli Machineryn palvelukseen 1970-luvun alussa. Ura alkoi huoltomiehenä, mutta varsin pian Tavasti siirtyi myynnin tehtäviin.
Sittemmin työt jatkuivat SK-koneella, kunnes 1990-luvun vaikeina alkuvuosina SK-Koneen taival päättyi konkurssiin. Siitä aukesi yrittäjän taival.
”Lamavuodet olivat vaikeita ja silloin useammallekin hyvin tunnetulle alan toimijalle kävi kehnosti. SK-Kone oli yksi niistä. Isojen yritysten hankaluudet vapauttivatkin alan osaajia muihin tehtäviin, ja uusia yrityksiä syntyi. Tällä tavoin aloitti myös Maketek Oykohta lähes 28 vuotta sitten”, sanoo Markku Tavasti.

Toiminnan vuodet
Konepajojen koneisiin ja laitteisiin keskittynyt Maketek Oy sai lentävän lähdön.
Yritys osti SK-Koneen keskeisen varaston ja se takasi uudelle yritykselle sujuvan ponnistuslaudan.
Yritys profiloitui varsinkin tsekkikoneiden maahantuojaksi, ja sellaisena se tultiin tulevina vuosina alalla tuntemaan. Kun maa ja sen markkinat toipuivat ison laman jälkeen 1990-luvulla, pääsi vahvaan alan osaamisen niin myynnin kuin huollonkin alalta nojannut Maketek vauhtiin ja kasvoi alan toimijana.
Iso muutos toiminnan puitteille oli, kun yritys osti Tampereen Ruskosta kookkaan teollisuushallin ja muutti sen tarpeisiinsa kone-esittely- ja myyntitilaksi.
”Työntekijöitä oli enimmillään 13, vuonna 1998. Keskimäärin toimittiin kuitenkin 8-10 henkilön työpanoksella”, Tavasti kertoo.
Kehitys jatkui 2000-luvun puolelle, yrityksen ennätysvuosi oli vuosi 2006, silloin tehtiin noin seitsemän miljoonan euron liikevaihto. Kun maan talous sitten jälleen notkahti vuonna 2008, seurasi kausi, jonka mainingeista toipuminen on koko maassa kestänyt pitkään.
”Investoinnit ovat tässä maassa varovaisia viimeiset kymmenen vuotta, ja osin sama tilanne jatkuu yhä. Kuitenkin investointeja pitäisi tehdä, kalusto ikääntyy ja sitä pitäisi uusia, jos kehityksen kelkassa aiotaan pysyä. Tässä riittää jatkossakin tekemistä”, Tavasti sanoo.
Maketek itse toimii nyt aiemmista vuosista osin muuntunein muodoin. Ruskon toimitiloja on vuokrattu VTT:n käyttöön. Konevarasto toimii Ruskossa konttoritilojen vieressä ja tarjoaa pohjan nopeille asiakastoimituksille.
Myös konepaletti on muuttunut, tsekkikoneiden perinteitä pitävät kirjavien edustusmuutosten myötä yrityksen paletissa yllä tsekkiläiset Pilous-sahat. Toinen keskeinen edustus ovat bulgarialaiset ZMM-sorvit. Maketek Oy työllistää nyt viisi henkilöä.
”Ydinporukalla mennään. Vahvuutemme on ollut aina erittäin vahva huollon osaaminen, ja se on edelleen toiminnan ydinasia.”

Monenlaista muutosta
Kun vuosia kuluu, muutoksia tapahtuu niin yritystasolla kuin toimintatavoissakin.
Aikanaan ”vanhantyyppisen idän” aikana koneet ostettiin Suomenkin markkinoille valtiontehtailta isona nippuna kerran vuodessa. Kun toimintatavat ja tehtaitten omistussuhteet idän suunnalla muuttuivat, muuttuivat myös toimintatavat. Kaupankäynnistä tuli yksittäistoimituksia ja myös yksilötason toimintaa, missä henkilösuhteet ovat tärkeässä asemassa.
”Sen myötä minulla itsellänikin on runsaasti ystäviä ja tuttuja Tsekissä. Heitä tulee tapailtua esimerkiksi Brnon konemessuilla. Vahvassa vauhdissa olevat messut ovat edelleen sikäläinen alan vuosittainen kohokohta”, sanoo Markku Tavasti.
Toisen ison muutoksen konekauppaan toi internet, jonka kehitys 1990-luvulta lähtien on muuntanut toimintatapoja monella suunnalla.
”Konekaupan alalla se on tuonut mukanaan sen ilmiön, että joiltakin tehtailta asiakkaiden on nyt mahdollista ostaa koneita suoraan. Tämä onkin yksi haaste, mutta on kone-edustajillakin yhä roolinsa kokonaisuudessa. Esimerkiksi edustaja huolehtii ja avustaa paikallisissa huolto- ja elinkaaripalveluissa. Tällainen tuki suorista tehdasostoista puuttuu, ja se on toki hyvä pitää mielessä”, sanoo Markku Tavasti.

Matkalla eteenpäin
Maketekilla on takanaan pian kolmekymmentä vuotta, mutta yritys suuntaa eteenpäin ja kuten näinä kaikkina näinä vuosina aiemminkin, näkyy säännöllisesti ilmoittajana myös Konekuriirissa.
Vaikka virtaa yrityksen pyörittämiseen riittää, on viestikapulan jättöä nuoremmille Markku Tavasti (72) on toki tuumannut.
”Jos sopiva ostaja yritykselle ilmaantuisi, kaupat voisivat syntyä nopeastikin. Minun tavoitteeni kuitenkin on, että tämä alan osaajien nippu pysyisi jatkossakin kasassa. Ammattitaito tällä porukalla, jos kenellä, on raudankovalla tasolla”, Markku Tavasti sanoo.
”Niin kauan kuin ne asiat etenevät, tehdään täysillä töitä. Seuraava isompi ponnistus Maketekillekin on maaliskuun Konepaja Tampereella. Olemme mukana tutulla paikalla noin sadan neliömetrin osastolla E-hallissa vahvan konetarjonnan myötä. Konepaja on nykyisin alan tärkeä näyttelyareena ja panostamme tapatumaan sen mukaisesti, eli isosti”, Markku Tavasti sanoo.
Kari Harju