Vossi Groupin kaupanjulkistuksia Alihankinta -messuilla

Zinser 5-akselinen viisteplasma Miiluxille

Raahessa toimiva Miilux vahvistaa levykäsittelyn mahdollisuuksiaan investoimalla uuteen Zinserin 3D-viisteplasmaleikkausteknologiaan. Zinser on saksalainen levykonevalmistaja, 5-akselisen viisteplamaleikkauksen edelläkävijä ja Suomessa Vossi Groupin edustus.

Uusi Zinser 2425-I 3D plasmaleikkauskone korvaa Vossin pitkäaikaisella kumppaniasiakkaalla aiempaa levynkäsittelyteknologiaa ja mahdollista mm. sisänurkkien viisteplasmaleikkauksen. Kone on varustettu uudella vahvoille materiaaleilla soveltuvalla Hypertherm XPR460 -virtalähteellä.

Lisää LVD-teknologiaa Laser-Aitalle

Turkulainen Laser-Aitta jatkaa investointejaan tuotannon kehittämiseen automaation avulla.

Yritys otti hiljattain tuotantokäyttöön belgialaisen ohutlevykonevalmistajan LVD:n DynaCell-tuotantosolun, ja nyt uusin hankinta pikaisella aikataululla on LVD:n ToolCell 220/40.

Kone on automaattisella työkalunvaihdolla varustettu särmäyskone, minkä etuihin kuuluu mm. mm. nopea offline-ohjelmointi. Kone on varustettu LVD:n patentoimalla kulmamittalaitteella, mikä mahdollistaa tarkan kappaleen kertapainalluksella. Samalla Laser-Aitta investoi myös Timesavers 32WRB levytuotteiden viimeistelykoneeseen.

Laser-Aitta on perustettu vuonna 2020 kasvuyritys. Yritys on investoinut hiljattain Vossin kautta myös sahausteknologiaan.

Marko Vossi ja Perttu Lankinen kilistelivät konekauppoja messuilla Miiluxin Olli Mattila (ylempi kuva) sekä Laser-Aitan Jani Tammisen ja Juha Säterin kanssa