Moduulijärjestelmä teolliseen 3D-metallitulostukseen
Kokonaisvaltaiset teollisen 3D-tulostuksen tuotantoratkaisut yleistyvät teollisuudessa. EOS on esitellyt useista laitteisto- ja ohjelmistomoduuleista koostuvan Shared Modules -ratkaisun optimoimaan työnkulkua teollisessa 3D-tulostusprosessissa.

EOS Shared Modules -moduuliratkaisu on suunniteltu EOS M 400 -sarjan järjestelmillä tapahtuvaan materiaalia lisäävään valmistukseen. Eri moduulien, kuljetusjärjestelmien ja ohjauskeskusohjelmiston avulla voidaan sen myötä suorittaa varustus-, purku, kuljetus- ja seulontatoiminnot AM-valmistusprosessin rinnalla. Tätä varten käytettävissä on sekä manuaalisia että automaattisia EOS Shared Modules -kokoonpanoja.
Olennaista on, että EOS Shared Modules -järjestelmän osia ei asenneta yhdeksi kokonaisuudeksi, vaan erilliset osat voivat olla samanaikaisesti useiden 3D-tulostusjärjestelmien käytettävissä.
Manuaali tai automaattinen
Järjestelmän manuaaliratkaisussa valmistusprosessin jälkeen valmistusalustan, osat ja sulamattoman jauheen sisältävä kehys siirretään AM-järjestelmästä jauhetiiviiseen säiliöön.
Säiliö kuljetetaan asemalta toiselle kuormalavatrukilla. Irrotetut osat siirretään jälkikäsittelyvaiheeseen, ja jauhemateriaali valmistellaan uudelleenkäytettäväksi ja syötetään sisään manuaalisesti.
Automaattijärjestelmässä vaihdettava kehys siirretään automaattisesti prosessin jälkeen kaasutiiviiseen säiliöön. Kuljetus asemalta seuraavalle voidaan tehdä kuormalavatrukilla tai automaattisesti. Viimeksi mainitussa tapauksessa automaattiohjattu ajoneuvo siirtää säiliön seuraavalle asemalle. Käyttäjä voi integroida järjestelmään myös robotin, joka siirtää osat jälkikäsittelyyn. Erikseen saatava ratkaisu kierrättää sulamattoman jauhemateriaalin suljetussa piirissä uudelleenkäytettäväksi ja toimittaa sen edelleen AM-järjestelmiin.

Jatkuvaa tietovirtaa
Jatkuva osa- ja tietovirta on tuotannossa tärkeä asia. Uudessa kokonaisuudessa tuotetaan keskeisistä suorituskykyindikaattoreista tietoa jatkuvasti ja ohjelmisto tallentaa ja analysoi mm. happipitoisuutta ja valmistuskammion lämpötilaa. Järjestelmä tallentaa myös laatuun liittyvät prosessitiedot.

Ohjauskeskus tietää mm. jokaisen vaihdettavan kehyksen tai säiliön sijainnin ja varmistaa järjestelmän, valmistustyön ja oheismoduulin asianmukaisen kohdennuksen myös sovelluksissa, joissa käytetään rinnakkain useita 3D-tulostusjärjestelmiä. Samalla se mahdollistaa valmistuksen edistymisen seurannan yksittäisessä tilauksessa, tuotannon valvonnan sekä mahdollisten pullonkaulojen havaitsemisen koko prosessiketjussa.
Shared Modules -järjestelmä tulee EOS:n mukaan myyntiin viimeistään vuoden 2020 jälkipuoliskolla. Tulevaisuudessa Shared Modules -konsepti on saatavilla myös EOS M 300 -sarjaan.
Kari Harju