Nakamura-Tome JX-250 ensiesittelyssä EMO-messuilla Hannoverissa

CNC-sorveista ja jyrsinkaralla varustetuista monitoimisorveistaan tunnettu japanilaisvalmistaja Nakamura-Tome julkaisi EMO-messuilla viimeisimmän uutuusmallinsa monitoimisorvien sarjassa.

Nakamura-Tome JX-250 on Nakamura-Tomen uusi monitoimisorvimalli.

Uutuuskone kantaa mallinimeä JX-250 ja on varustettu kahdella karalla, yläpuolisella jyrsinpäällä ja työkalumakasiinilla sekä kahdella alapuolisella työkalurevolverilla, joissa molemmissa ovat pyörivät työkalut ja Y-akselit. Koneistuskapasiteetti on Ø320 x L:1650mm ja tankokapasiteetti Ø65, 71 tai 80mm.

Ohjauksena palvelee NT Smart X (Fanuc 31i-B5) 19” kosketusnäytöllä. Uusi JX-250 on tarkoitettu monipuoliseen suursarjatuotantoon niin laippa- kuin akselityössäkin.

Kompakti jyrsinpää – NT Smart Cube


Jyrsinkaralla varustettujen monitoimisorvien yksi yleisimmistä kapasiteettia rajoittavista tekijöistä on yleisesti ollut jyrsinpään vaatima tila. Nakamura on yhdessä Fanucin kanssa valmistanut kompaktin jyrsinpään, joka kantaa nimeä NT Smart Cube.

Jyrsinpää on pituudeltaan ainoastaan 349,1mm. Tähän kompaktiin pakettiin on kuitenkin mahdutettu tehokas ja vääntävä 22/15kW (120Nm) karamoottori, joka kiertää vakiona 12.000k/min ja optiona saatavana suurnopeusversiona 20.000k/min. Toinen koneistustilaa pituussuunnassa rajoittava tekijä ovat työkalurevolverit ja nekin ovat JX-250:ssä erittäin kompaktit, vahvuudeltaan ainoastaan 80mm. Nakamura valmistaa myös kaikkien konemalliensa revolverit itse.

Koneessa on NT Smart X -ohjaus ja kompakti jyrsinpää.

Kaksirevolverisuus

Työkalurevolverin etu jyrsinpäähän nähden on erittäin nopea työkalunvaihtoaika. Kaksirevolverisuus tarkoittaa automaattisesti kaksinkertaista määrää nopeasti vaihtuvia työkalupaikkoja. Nakamuralla vakiona olevan puoli-indeksoinnin ansiosta tämä tarkoittaa 2 x 12/24 työkalupaikkaa jo pelkästään revolvereissa. Jyrsinkaraa palveleva työkalumakasiini on valittavissa 40-, 80- tai 120-paikkaisena, jolloin teoreettinen maksimi työkalupaikoille on 168kpl. Lisäksi molempien työkalurevolvereiden Z-akselin liikeradat ovat limittäiset, eli kumpikin revolveri liikkuu pituussuunnassa yli keskiön. Tämä mahdollistaa mm. sen, että toista revolveria voidaan käyttää esim. kärkipylkkänä tai tukilaakerina samalla, kun vapaalla revolverilla ja jyrsinpäällä koneistetaan ilman, että työkappaleen täytyisi olla pituudeltaan yli puolet karojen välisestä mitasta.

JX-250 on monipuolinen sorvauskeskus kahdella revolverilla.

Tukeva, värinää ehkäisevä rakenne

JX-250 on alusta pitäen suunniteltu koneeksi, jossa on jyrsinkaran lisäksi alapuoliset revolverit. Tämä ilmenee parhaiten koneen runkorakennetta tarkastellessa.

Nakamuralle tyypilliseen tapaan kaikki liikkuvat yksiköt (revolverit, jyrsinkara ja vastakara) ovat omilla johteillaan.

Nakamuran ratkaisu mahdollistaa kappaleen siirron karalta toiselle ilman, että työkalurevolverin, tai tässä tapauksessa työkalurevolverien, tarvitsee väistää tieltä pois. Sama rakenteellinen ratkaisu mahdollistaa myös sen, että koneistusvärinä johtuu Nakamurassa valurunkoon, kun taas jaettu johde jakaa myös värinän komponenttien kesken. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että Nakamuralla voidaan ajaa samalla koneella esim. rouhintaa ja viimeistelypintaa samaan aikaan ilman, että rouhinnan värinä näkyisi viimeistelypinnassa.

Kuten muissakin jyrsinkaralla varustetuissa Nakamuran sorvauskeskuksissa, myös uudessa JX-250:ssä on jyrsinkara asennettu massiiviselle valupilarille, joka liikkuu kokonaisuudessaan Z- ja Y-akseleiden suunnassa. Rakenne on äärimmäisen tukeva ja ehkäisee värinöitä, eikä aiheuta jyrsinkaran roikkumista. Alarevolvereissa värinää ehkäistään Y-akselin kovilla liukujohteilla, koneen muuten ollessa lineaarijohteinen. Myös työkalumakasiini on omalla tukevalla valurautaisella alustallaan. Koneen tukevuudesta kertoo myös sen paino: 25.000kg. Koneen alan ollessa 13,8m² tämä tarkoittaa 1811kg per neliömetri, joka on varsin vertailukelpoinen lukema.

Ympäristöystävällistä käyttömukavuutta

Nakamura on siirtynyt käyttämään rasvavoitelua uusien suurikokoisten koemallien johteilla. Ratkaisu vähentää voiteluöljyn kulutusta ja pidentää osaltaan leikkuunesteen ikää, jolloin jätenesteiden kuormitus pienenee.

Myös koneen käyttäjä kiittää, kun johdevoiteluöljyä ei tarvitse lisätä enää viikoittain, vaan yhdellä rasvapatruunalla pärjää normaalioloissa noin kuukauden. Koneen hydraulipumput ovat invertterikäyttöiset, joka tarkoittaa käytännössä sitä, etteivät pumput käy tarpeettomana ja tarpeettomasti. Tämä puolestaan tarkoittaa sitä, että kone tuottaa vähemmän melua ja hukkalämpöä, sekä kuluttaa vähemmän sähköä. Käyttäjämukavuutta lisäävät myös Nakamuran uusimmat ohjelmisto-ominaisuudet, kuten ATC Maintenance Navigator, jolla työkalumakasiini saadaan vikatilanteen sattuessa palautettua automatisoidusti ilman, että konetta tarvitsee asettaa huoltotilaan ja ajaa akseleita yksitellen manuaalisesti. Nakamura-Tomen Suomen edustus: Insinööritoimisto Ismo Lindberg Oy.