Uutuusjärjestelmä nykyaikaisen termisen leikkauksen tarpeisiin

Saksalainen leikkauskoneiden valmistaja Messer on lanseerannut Element 400 -järjestelmän. Uutuussarjan koneilla leikkaaminen onnistuu tehokkaasti varustuksesta riippuen niin plasma-, laser- kuin polttoleikkausmenetelmilläkin joko suoraan tai viisteleikkauksena.

Element 400 -sarja on Messer Cutting Systemsin leikkausjärjestelmä, minkä myötä saksalaisvalmistaja on kehittänyt teknologiaansa uuden askeleen eteenpäin. 

Koneella voidaan leikata plasma-, laser- ja polttoleikkausmenetelmillä niin suoraa kuin viisteleikkaustakin.

Uusi mallisarja kiteyttää valmistajansa mukaan ominaisuudet, joita nykyaikaiselta leikkausjärjestelmältä vaaditaan, käyttövarmuus, turvallisuus, käyttäjäystävällisyys, tehokkuus sekä kyky muokkautua nykyautomaation vaatimuksiin. Siten mallisarjan kehityksessä myös näkyy Messerin yli 120 vuoden kokemus termisen leikkauksen saralta.

Yksi kokonaisuus moniin eri tehtäviin

Element 400 leikkausportaali on kehitetty vastaamaan suoraan alan tuotantovaatimusten kasvuun. Sarjan koneet voidaan varustaa eri käyttötarpeisiin soveltuvilla leikkaus- ja työlaitteistoilla. Sen myötä leikkaaminen onnistuu plasma-, laser- ja polttoleikkausmenetelmillä niin suoraan kuin viisteleikkaukseenkin.

Samalla laitteistokokonaisuudella saadaan pitkälle jalostettuja tuotteita täydentämällä kone merkkaus- ja porausyksiköllä.

Esimerkiksi kiihtyvyydet ja paikoitusnopeudet ovat kasvaneet aiemmasta, joten samalla koneen tuottavuus on kasvanut. Leikkauslaatuun puolestaan vaikuttavat myönteisesti tarkkaan valitut komponentit, jotka takaavat entistäkin tasaisemmat ja tärinättömät leikkausportaalin liikkeet.

Ohjaus koneissa on uusi Global Connect CNC-ohjaus varustettuna 18,5 tuuman kosketusnäytöllä. Suuri ja selkeä näyttö antaa täydellisen digitaalisen yleiskuvan kaikesta tuotantodatasta, jolloin paperitulosteiden käyttö vähentyy huomattavasti. Suoraan lattialla asennettavat koneen kiskot helpottavat puolestaan koneen purkua ja tyhjennystä.

Suomalaisedustajana Aliko

Pitkälle jalostettujen tuotteiden valmistukseen kone voidaan täydentää merkkaus- ja porausyksiköllä. Vasemmalla pistemerkkain, oikealla mustesuihkumerkkain.

Suomessa saksalaisen leikkauskoneiden valmistajan Messerin maahantuoja on särmäyspuristinvalmistaja Aliko Oy Ltd. Tampereella toimipaikkaansa pitävä Aliko vastaa myös koneiden huolloista Suomessa.

Messerin Element mallisarja täyttää kaikki nykyiset turvallisuus standardit ja määräykset. Esimerkiksi liikkuva valoverhosuojaus on koneen yhteydessä mahdollinen.