Uusi sähköservoinen särmäyspuristinsarja Amadalta
Amada vahvistaa särmäyspuristintarjontaansa uuden sähköservoisen tuotesarjan myötä.
EG-mallin pohjalta kehitettyyn uuteen EGB-sarjaan kuuluu ergonomisia särmäyspuristimia, jotka ovat saatavana automaattisella työkalunvaihtajalla tai ilman sekä robottimalleja.
Amadan mukaan uutuussarja on suunniteltu vastaamaan asiakkaiden monipuolisiin tuotantovaatimuksiin. Se on kehitetty tuottavaksi ja tarkaksi, samalla kun se on käyttäjäystävällinen myös vähemmän kokeneille käyttäjille.
Uusi konesarja täydentää olemassa olevaa hydraulista HRB-sarjaa.
HRB-sarjan koneet voidaan räätälöidä asiakkaiden tuotantotarpeisiin, ja mukana on lisävarusteita mm. kulmanmittauslaite, automaattinen liukuva jalkapoljin ja levyseuraajat.
Työn ergonomiaa
Uudessa EGB-sarjassa on nopea AMNC 4ie – ohjaus kookkaalla näytöllä.
Mukana on useita käteviä uusia työn ergonomiaa lisääviä toimintoja, kuten automaattisen kasvojentunnistus, räätälöityjen kokoonpanojen autonominen asetus sekä äänikomennot. Joutokäynnin pysäytystoiminto minimoi energiankulutuksen käyttäjän poissa ollessa.
EGB-sarjaan kuuluu koneita 40 tonnin ja 1 metrin koneista 130 tonniin ja 3 metriin saakka.
Viimeksi mainittu versio on saatavilla myös työkalunvaihtoautomaatiolla.

Koneiden varustukseen kuuluu mm. kolme itsenäistä takavastesormea ja automaattinen servotoiminen bombeeraus.
Koneen sisällä oleva 360°-kamera näyttää teoreettisen taivutusasennon ja taivutuskohdan reaaliaikaisesti operaattorin yläpalkissa sijaitsevassa tabletissa, mikä yksinkertaistaa monimutkaisten osien käsittelyä.
Tabletissa näkyvät myös kulloiseenkin prosessiin perustuvia turvallisuusohjeita ja se näyttää operaattorille Bi-S II:n kanssa käytettäessä myös todellisen lopullisen taivutuskulman, mikä mahdollistaa välittömän laadunvalvonnan ilman tuotannon keskeytyksiä.
Uusi BI-S II-kulma-anturi on nopeampi kuin edeltäjänsä, käsittelee lyhyemmät laipat, mittaa kolmessa pisteessä ja korjaa kulman ja mahdollistaa siten tarkan taivutuksen ohjaamalla yläpalkin kahta akselia ja kahta bombeerausakselia.
Stand alone-koneista automaattisoluihin
Yksi esimerkki uuden sarjan koneista on EGB4010e, kompakti kone, joka on suunniteltu pienten ja monimutkaisten komponenttien tuottamiseen. Tuoli, etupöytä, sivuhyllyt tarjoavat käyttäjälle optimaalisen tuen ja varmistavat, että kaikki tarvittavat esineet ovat käden ulottuvilla.
Sarja tarjoaa myös ratkaisuja solutyppiseen täysautomaattiseen tuotantoon.
Uusi EGB-ARse-taivutussolu on täysin automaattinen, joten käyttäjän on vain ladattava osat koneeseen valmistusta varten. Varustukseen kuuluu erilaisia laitteita, jotka tukevat käyttäjää kaikissa työvaiheissa automaattisesta offline-ohjelmoinnista tuotannon innovatiivisiin teknologisiin ratkaisuihin saakka.
EGB1303ARse-taivutussolu voidaan varustaa monipuolisesti jokaisen työvaiheen automatisoimiseksi. Tämä sisältää automaattisen osien opetuksen (tarvitaan vain uusissa ohjelmissa), kaksinkertaisen lastausalueen kahdella kameralla osien tunnistamista varten, latausrobotin syklin ajan optimoinnin, automaattisen tarttujan ja automaattisen työkalun vaihdon, kolme takasormea taivutusosan kohdistamiseen kummassakin, suunnan ja automaattinen kulman säädön Bi-S II:lla. Lisäksi erilaisia purkuratkaisuja on klassisista paleteista kuljettimiin ja automaattiseen paletinvaihtoon. Tabletit tukevat käyttäjää solun perustamisessa sekä tuotannon luomisessa ja seurannassa.
