Kolme messupäivää Tampereella -Alihankinta 2025
Kolmipäiväinen Alihankinta 2025 sijoittui Tampereelle 30.9-2.10. Pohjoismaiden suurin teollisuustapahtuma järjestettiin nyt 37. kertaa.
Alihankinta kerää ammattilaiset alkusyksyllä Tampereelle ja niin kävi myös tällä kerralla. Tapahtuma täytti Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksen perinteiseen tapaan.

Messuvieraita kirjattiin yli 18 000, näytteilleasettajia yli 1000. Huomionarvoista on, että kävijämäärä kasvoi viime vuodesta noin tuhannella. Kun näytteilleasettajayritysten henkilöstö lasketaan mukaan, Alihankinta kokosi yhteen lähes 29 000 valmistavan teollisuuden ammattilaista.
Myönteinen vire jatkuu
Tapahtuman teema oli tänä vuonna Kilpailukykyä kestävästi ja pääyhteistyökumppani Sandvik. Avajaisissa kuultiin mm. Sandvikin Jani Vileniuksen puheenvuoro ja taloudellinen ajankohtaiskatsaus, sen piti tällä kerralla johtava ekonomisti Hanne Mikkonen Teknologiateollisuus ry:stä.

Alalla ja suosituilla messuilla katseet on suunnattu tietenkin eteenpäin ja monilla osastoilla kertoiltiin kysynnän piristymisen merkeistä. Hanne Mikkosen esitys toi osaltaan faktapohjaa tähän kehitykseen. Vaikka kevääseen mahtui monenlaista tulliturbulensseineen kaikkineen, teollisuudessa alkuvuoden vire on jatkunut loppukesän ja alkusyksyn. Syksyä jatketaan yhä vähittäisen myönteisen kehityksen merkeissä, kiteytti Mikkonen.
Vuoden Pää- ja Alihankkija
Alihankinta-messujen avajaisissa Suomen Osto- ja Logistiikkayhdistys LOGY ry myönsi tutusti jälleen palkinnot vuoden 2025 Päähankkijalle ja Alihankkijalle. Vuoden 2025 Päähankkijaksi valittiin ympäristöteknologiayritys Tana Oy, joka on erikoistunut kiinteän jätteen käsittelyyn tarkoitettujen älykoneiden suunnitteluun ja alihankintaan. Vuoden 2025 Alihankkija on kauhavalainen muoviosien valmistaja MSK Plast Oy, joka on monialaisen perhekonserni MSK Groupin tytäryhtiö.
Valtakunnallinen teollisuuden merkitystä ja arvostusta nostava Vuoden teollisuusteko -tunnustus jaettiin Alihankinta 2025 -tapahtuman yhteydessä. Palkinnon voitti Suomen ensimmäinen teollisen mittakaavan vetylaitos P2X Solutions. Vuoden teollisuusteko palkinto jaettiin nyt Alihankintamessujen yhteydessä viidettä kertaa.





Alihankinta on seuraavan kerran kalentereissa 29.9.-1.10.2026. Alihankinta-messujen teemana ensi vuonna on Kasvu ja kansainvälisyys.
