Parkanossa toimiva Laurinaho Custom Trailers (LCT Group Oy) on kasvattanut tuotantokykyään merkittävällä koneinvestoinnilla. Kesällä 2026 käyttöön otettu G-Weike GKS 12032SLG -laser leikkaa jopa 12 × 3,2 metrin levyjä 20 kW:n teholla ja tekee tarvittaessa myös hitsausviisteet. Yhdessä 10 metrin ja 1000 tonnin särmäyspuristimen kanssa investointi tuo pitkien teräsosien valmistuksen omaan tuotantoon. LCT:n tavoitteena on sujuvoittaa tuotantoa merkittävästi ja lyhentää jo ennestään nopeita toimitusaikoja vielä noin 1–2 kuukaudella.
LCT:n toiminta perustuu vahvaan metalliosaamiseen, kuljetusalan tuntemukseen ja asiakaskohtaiseen tuotekehitykseen. Yritys valmistaa Parkanossa kuorma-autojen päällirakenteita, perävaunuja ja kasettiyhdistelmiä, vaihtolavoja sekä muita vaativiin kuljetustarpeisiin suunniteltuja erikoisratkaisuja. Lisäksi toimintaan kuuluvat huollot ja korjaukset aina jarruohjelmoinneista kolarikorjauksiin.
LCT:n taustalla on yli 50 vuoden kokemus kuljetusalasta. Yrityksen oma tuotanto on kehittynyt vuosien aikana yhä pidemmälle suunnittelusta ja tuotekehityksestä valmistukseen, testaukseen ja valmiiden kokonaisuuksien asennukseen.
”Meille tärkeintä on pystyä tekemään asiakkaalle oikea ratkaisu. Vaikka tuotanto tehostuu ja kapasiteetti kasvaa, haluamme säilyttää kykymme tehdä myös vaativia asiakaskohtaisia tuotteita”, kertoo Tommi Laurinaho, LCT Group Oy.
Konehankintatarve syntyi pitkistä ja suurista kappaleista
Vaativassa kuljetuskalustossa materiaalivalinnat vaikuttavat suoraan rakenteen kestävyyteen, painoon ja käyttöikään. LCT:llä on Hardox In My Body -sertifikaatti, ja kulutusta kestävien terästen käyttö on tärkeä osa yrityksen osaamista erityisesti kovaan käyttöön tarkoitetuissa rakenteissa.
Investoinnin lähtökohtana oli ennen kaikkea oman tuotannon sujuvoittaminen ja toimitusajan lyhentäminen entisestään.
LCT ei ole aikaisemmin valmistanut pitkiä runkopalkkeja tai muita suuria levyosia pienemmistä levyistä yhdistämällä, vaan nämä osat on hankittu valmiiksi leikattuina ja särmättyinä alihankinnasta. Uuden konekannan myötä tämä työ voidaan siirtää omaan tuotantoon, jolloin yksi merkittävä ulkopuolinen työvaihe ja siihen liittyvä odotusaika jäävät pois.
LCT halusi koneen, jolla suuret levyt voidaan käsitellä mahdollisimman valmiiksi yhdellä ajolla. Laserin vaatimuksiksi määriteltiin enintään 12 × 3,2 metrin levykoko, 20 kW:n leikkausteho, viistepää hitsausviisteiden tekemiseen sekä jäännöslevyjen skannaus ja automaattinen osien sijoittelu jäljelle jääneelle levymateriaalille. Myös toimittajan kokemus Hardox-terästen leikkaamisesta oli keskeinen valintaperuste.
Useiden vaihtoehtojen vertailun jälkeen LCT valitsi Rensi Finland Oy:n toimittaman G-Weike GKS 12032SLG -viistepäälaserin. Koneen maksimilevykoko on 12 × 3,2 metriä ja laserteho 20 kW. Pitkän pöydän lisäksi koneella voidaan käsitellä joustavasti myös esimerkiksi 2 × 6 ja 3 × 4 metrin levyjä.
Valinnassa painoivat koneen ominaisuuksien lisäksi Rensin aiemmat toimitukset, huolto- ja tukipalvelut sekä LCT:n aikaisemmat positiiviset kokemukset yhteistyöstä.
”Tavoitteena oli ennen kaikkea nopeuttaa ja nykyaikaistaa isojen levyjen leikkausta ja särmäystä. Kun kappale voidaan leikata, rei’ittää ja viistää mahdollisimman valmiiksi yhdellä ajolla, turhia työvaiheita jää pois ja läpimenoaika lyhenee”, Laurinaho kertoo.
Laser ja 1000 tonnin särmä muodostavat kokonaisuuden
Uusi laser ei ole LCT:lle yksittäinen konehankinta.
Samaan tuotannon uudistukseen kuuluu Italiasta hankittu 10 metriä pitkä ja 1000 tonnin puristusvoiman särmäyspuristin. Koneen pystypalkkien välissä on peräti 9,5 metriä vapaata tilaa, minkä ansiosta 10-metrisellä särmällä voidaan pitkien profiilien lisäksi särmätä myös erittäin leveitä kappaleita poikittain. Yhdessä 12 metrin laserin kanssa koneet muodostavat erittäin joustavan tuotantokokonaisuuden suurten ja pitkien teräsosien valmistukseen.
Suunnittelijan valmistuttua tuotetiedot voidaan siirtää käytännössä suoraan tuotantoon. Laser leikkaa kappaleen muodon, reiät ja tarvittavat hitsausviisteet, jonka jälkeen pitkä kappale särmätään omassa tuotannossa. Parhaimmillaan suunnittelun valmistuttua tarvittavat osat voidaan saada jo seuraavana päivänä kokoonpanoon. Aikaisemmin vastaavien alihankintaosien kohdalla tuotanto joutui odottamaan ulkopuolista toimitusta.
Nopeat toimitusajat ovat jo ennestään yksi LCT:n vahvuuksista. Uuden tuotantokokonaisuuden tavoitteena on lyhentää toimitusaikoja vielä noin 1–2 kuukaudella ja samalla sujuvoittaa koko tuotantovirtaa huomattavasti. Kun kriittisiä leikattuja ja särmättyjä osia ei tarvitse odottaa alihankinnasta, tuotannon ajoitus voidaan tehdä oman kokoonpanon tarpeiden mukaan ja muutoksiin pystytään reagoimaan nopeasti.
Kun leikkaus, viisteet ja rei’itys sekä pitkien profiilien ja erittäin leveiden kappaleiden särmäys voidaan tehdä oman tuotannon sisällä, työvaiheet voidaan rytmittää suoraan kokoonpanon mukaan. Särmäyspuristimen 10 metrin työpituus ja 9,5 metrin vapaa tila pystypalkkien välissä tuovat tähän poikkeuksellista joustavuutta. Tämä vähentää keskeneräisen työn odotusta, helpottaa tuotannonohjausta ja parantaa toimitusvarmuutta. Uusi kapasiteetti otetaan alkuvaiheessa täysimääräisesti LCT:n omien tuotteiden käyttöön.
Katse pohjoismaisille markkinoille
Oman tuotannon tarpeiden rinnalla investointi avaa LCT:lle uuden mahdollisuuden tarjota laserleikkausta myöhemmin myös muille yrityksille. Erityisesti suuri 12 × 3,2 metrin työalue, 20 kW:n teho ja viisteleikkaus soveltuvat kappaleisiin, joiden valmistaminen tavallisilla levylasereilla on hankalaa tai vaatii useita työvaiheita.
LCT jatkaa tuotantonsa kehittämistä Parkanossa määrätietoisesti. Moderni tuotantoteknologia, oma suunnittelu ja kyky käsitellä suuria teräsrakenteita tukevat yrityksen kasvua ja kilpailukykyä myös pohjoismaisilla markkinoilla.
Investoinnin ydin on lopulta toimituskyvyssä: mitä suurempi osa vaativan kuljetuskaluston valmistuksesta pystytään tekemään itse, sitä paremmin LCT pystyy hallitsemaan laatua, aikataulua ja asiakkaalle toimitettavaa kokonaisuutta.
”Haluamme, että Parkanossa pystytään valmistamaan yhä suurempi osa tuotteesta alusta loppuun. Uusi laser ja pitkä särmä ovat siinä iso askel eteenpäin”, kertoo Tommi Laurinaho. http://www.lct.fi. http://www.rensi.fi
Kuva ylhäällä: LCT:n Parkanon tuotannossa käyttöön otettu G-Weike GKS 12032SLG 20 kW -viistepäälaser. Kuvassa vasemmalla Rensi Finland Oy:n Joni Niittymäki ja oikealla LCT Group Oy:n Tommi Laurinaho.






