Vaski hakee kasvua viennistä

Seinäjokelainen Vaski jatkaa vahvassa vauhdissa. Euroopan markkinoille on vakaa suunta.
Seinäjokelainen teknologiayhtiö Vaski, Rodstein Oy:n uusi brändi, nelinkertaisti viime vuonna liikevaihtonsa 0,5 miljoonasta noin 2 miljoonaan euroon ja yhtiön henkilöstömäärä kasvoi viidestä kuuteentoista. Vuoden yksi avaintekijöistä oli alkuvuodesta kokoonpanoon saapunut brittiläinen, nyt hallituksen puheenjohtajana toimiva Michael Mansour, jonka pääasiallisena tehtävänä oli yrityksen mukaan saada yhtiön operatiivinen puoli kuntoon ja myyntityö aloitettua. ”Täällä oli tehty erinomaista ja pitkäjänteistä työtä tuotekehityksen kanssa, joten oli helppo lähteä tarjoamaan tuotteita markkinoille”, Mansour kertoo.
Suuntana lähimarkkinat
Viime vuoden kasvua vauhditti tuotevalikoiman laajentuminen ja sveitsiläisen levykoneyrityksen osto vuoden alussa: ”Haluamme olla alan edelläkävijä ja tienraivaaja sekä jatkaa hyvää tuotekehitystyötämme myös jatkossa”, Mansour paljastaa.
Vaski tähtää nyt vahvasti vientiin. Myynti on tarkoitus kaksinkertaistaa 2 miljoonasta 4 miljoonaan euroon. Vuonna 2020 kasvua tapahtui kotimaassa ja Baltian maissa, nyt suuntana ovat laajemmat vientimarkkinat. ”Viime vuonna 50 % myynnistä tuli vientimaista, mutta tänä vuonna lukua on tarkoitus nostaa merkittävästi. Erityisesti meitä kiinnostavat lähialueiden markkinat, kuten Venäjä, Ruotsi ja muu Pohjois-Eurooppa”, Mansour kertoo.
Koronapandemia aiheutti useille yrityksille hankaluuksia viime vuonna, ja Vaski ei myöskään ollut tälle muutokselle immuuni. Metalliala hiljeni keväällä nopeasti, mikä vaikutti myös Vaskin toimintaan. ”Vaikka osa kohderyhmistämme joutui vähentämään toimintaansa, asiakaskunnan monimuotoisuus auttoi meitä pääsemään pahimman vaiheen yli”, Mansour iloitsee.

Kokoojakiskojen valmistusratkaisuja ja laitesuunnittelua
Vuonna 2015 perustettu startup-yritys kulki alkuun nimellä Rodstein, mutta uudistettu brändi lanseerattiin vuoden 2021 alussa. Nimen haluttiin kuvaavan paremmin yrityksen suomalaisia juuria. Vaski on erikoistunut kokoojakiskojen valmistusratkaisuihin ja erilaisten valmiiden sekä räätälöityjen laitteiden suunnitteluun. Yhtiön valmistamia osia käytetään esimerkiksi sähkögeneraattoreissa, virranjakoyksiköissä, sähköautoissa ja niiden latauspisteissä.
Mansour päätyi Vaskin palvelukseen monen sattuman kautta. Suomi oli hänelle jo entuudestaan tuttu, sillä hän työskenteli vuosina 2009–2013 taloustehtävissä Kauhavalla Finn-Powerilla. Tuolloin hän tutustui kollegaansa, toimitusjohtaja Veikko Moilaseen, joka otti viisi vuotta myöhemmin yhteyttä Michaeliin ja pyysi häntä lähtemään mukaan Vaskin toimintaan. ”Yksi syy menestykseemme onkin kokenut tiimi, jolla on alalta jo runsaasti tietoa ja kontakteja”, Mansour kertoo.
Michael Mansour on syntynyt Etelä-Lontoossa, sukujuuret ovat Skotlannissa, Irlannissa, Libanonissa ja Palestiinassa, hän on asunut lapsena Abu Dhabissa. Mansour on opiskellut matemaattistentieteiden maisteriksi Oxfordin yliopistossa ja on Vaskin lisäksi Prima Industrien S.p.A:n (Italia) johtoryhmän jäsen. Perheeseen kuuluu vaimo Emma ja kaksi tytärtä.