Blechexpo 2021, Stuttgart – Ensimmäinen iso levykonetapahtuma pariin vuoteen

Levykoneiden ja -laitteiden sekä putken- ja profiilinkäsittelyn tapahtuma Blechexpo 2021 pidettiin Saksan Stuttgartissa lokakuun lopulla. Kyseessä oli ensimmäinen kookkaampi kansainvälinen alan tapahtuma pariin vuoteen, mm. automaatiojärjestelmät korostuivat kokonaisuudessa.
Stuttgartin levykonetapahtuma on joka toinen vuosi toteuttava kokonaisuus ja se järjestettiin kaikkiaan jo 15. kerran. Schweisstec on pitkään ollut Blechexpon sujuva kumppani, sen toteutuskerta oli nyt kahdeksas.
Ajankohtaista automaatiota
Pandemia-aika on vaikuttanut moniin messutapahtumiin tunnetulla tavalla.
Blechexpon samoin kuin lokakuun alun lastuavan puolen näyttelyn EMO:n osalta onni aikataulutuksessa teki sen, että tapahtumat pystyttiin pitämään suunnitellusti.
Toki pienempi tapahtuma Stuttgartissakin pidettiin kuin kaksi vuotta sitten ja paikallisuus korostui. Ja tietenkin korkea terveysturvallisuus oli messuilla itsestäänselvyys.
Vaikka ajat olleet haastavat, ja edelleenkin messujen kaltaisten kokoontumisten suhteen rokotuskattavuuden kasvusta huolimatta ehkä ovat, ensimmäiset levykonemessut lähes kahteen vuoteen oli melkoisen pirteä levykonepuolen ajankohtaiskokonaisuus.
Messukävijöitä oli vähemmän, mutta monet keskeiset kansainväliset alan valmistajat olivat kuitenkin paikalla ja uutuuksia esillä runsaasti.
Jos jokin messujen yleisilmeessä erityisesti korostui, se oli tuotantoautomaatio.
Livenä esitellyt erilaiset tuottavuutta ja tehokkuutta lisäävät automaatiojärjestelmät ja erilaiset tuotantosolut olivat varmasti monen messukävijän mielestä näiden messujen keskeistä antia.
Toki teollisuuden kuitulaserien tehot jatkavat kasvuaan, sen messuilla saattoi jälleen mainiosti todeta, ja digitalisaation sovellukset kehittyvät. Myös viimeistelyn ja jälkikäsittelyn ajankohtaistarjonta kiinnostaa monia, tämän puolen kone- ja laitekantaa oli mukana tarjonnassa runsaasti. Koneiden lisäksi messujen tarjontaan kuuluivat tuttuun tapaan myös työkalut, ohjelmistot ja materiaalit.
Kävijäystävällinen messualue
Kun Stuttgartissa oltiin, kannattaa mainita erikseen siellä pidettävien messujen etu, eli itse messualue. Paikalle on mukava tulla ja siellä liikkua, sillä näyttelyhallit ovat U:n muotoon järjestetyn pääkäytävän varrella tiiviisti päädyittäin, mikä tekee liikkumisesta hallien välillä sujuvaa.
Fiksusti toteutettu messualue myös sijaitsee lyhyen kävelymatkan päässä Stuttgartin lentoasemalta ja monet hotellit lähistöllä mahdollistavat haluttaessa luonnikkaasti myös yöpymisen aivan alueen vieressä.
Näin Stuttgartin messuilla on mukava käydä, ja visiitin helppoutta korostivat välillä vielä suorat lennotkin Stuttgartiin. Tällä hetkellä niitä ei tosin ole tarjolla. Välipompulla oli nyt mentävä, vaikka käyhän se niinkin suhteellisen sujuvasti. Toivon mukaan suorat lennot Helsingistä Stuttgartiin palaavat kuitenkin taas jatkossa tarjontaan.
Blechexpo/Schweisstec pidettiin jälleen nelipäiväisenä tapahtumana, ajankohta oli tiistaista perjantaihin 26.-29.10. Tapahtuman järjestää P. E. Schall GmbH & Co. KG, yksi keskeinen partneri toteutuksessa on Saksan konevalmistajien yhteenliittymä VDW.
Seuraavassa messujen kuvakatsauksen ensimmäinen osa. Blechexpo/Schweisstec -kokonaisuus järjestetään jälleen kahden vuoden kuluttua, 7.-10.10.2023.
Kari Harju












Julkaisemme toisen osan kuvakatsauksesta Konekuriirin uutissivulla lähiaikoina. Koko kokonaisuus luettavissa printti- ja näköislehdessä.