Valmistusjärjestelmiä EMO-esittelyssä

Index esittelee uutta tuotetarjontaansa EMO:ssa. Livenä on esillä valmistusjärjestelmä, joka sorvaa ja jyrsii ​​komponentteja automatisoituna laajalla työkaluvalikoimalla ja laadunvarmistusprosessilla varustettuna. Toinen kiintopiste on rullakompressorien tuotanto monikara-automaatilla.

Indexin G-sarjan sorvausjyrsinkeskuksista on messuilla mukana G320-sorvauskeskus automatisoituun valmistukseen. Koneessa on laajennettava iXcenter-robottisolu ja automaatioratkaisuun kuuluu robotin lisäksi myös mittaus- ja tarkastusasema mittausohjelmistolla ja Closed Loop -liittymällä varustettuna.

Index G320:aa on täydennetty uudella INDEX iXtools -lisätyökalumakasiinilla, mikä voidaan myös asentaa jälkikäteen. Integroidun työkalumakasiinin täysimittainen laajennus tarjoaa rajoittamattoman käyttöön jopa 396 työkalua.

Uusi monikara-automaatti

EMOssa esitellään myös Indexin MS24-6 CNC-monikara-automaattisorvi.

Kuusikaraisen koneessa on kaksi työkaluluistia, poikittaisliukujen W-hammastus lyhentää asennusaikoja. MS40-8 design on uusi ja kone esitellään rullakompressorituotantoon sovellettuna.

Niin ikään Traub TNX200 sorvauskeskus on mukana, myös IndexB500 -yleissorvin pitkä versio, missä on 18 työkaluasemaa ja sorvauspituus 1200 mm. Ja Index ABC Y-akselilla ja C200 -tuotantosorvit, jotka ovat nyt saatavilla myös Fanuc-ohjauksella.

Automaattisorvien mallistoissa uutuus on Traubin TNL32 compact. Traubin TNL12 liukupäätyautomaattisorvi on varustettu uusilla ominaisuuksilla vuodesta 2022 lähtien.

Messuosastolla esitellään lukuisia iX4.0-sovelluksia iX4.0 IoT -alustaan. Halli 17, D03