Sinumerik One -ohjaus Laser Nextiin
Siemens ja Prima Power ilmoittavat tiivistyneestä yhteistyöstä. Prima Powerin 3D-laserleikkauskoneen Laser Nextin uusimman mallin ohjaus on Siemensin ohjausjärjestelmä Sinumerik One.
Laser Next 1530/2130 on ensimmäinen Sinumerik One -ohjauksella varustettu Prima Powerin 3D-laserleikkauskone.
Siemensin ja Prima Powerin mukaan viisiakselisen Laser Next -laserkoneen uusi versio sisältää useita huipputeknologioita, jotka tarjoavat suorituskykyä ja tuottavuutta ohjauksen moniydinarkkitehtuurin ja Prima Powerin patentoitujen algoritmien avulla.
Digital Twin, tehokkaat turvatoiminnot
Sinumerik Onella varustettu Laser Next 1530/2130:n etuja ovat integroitu Simatic S7-1500F PLC -ohjain ja Siemensin integroitu automaatioportaali.
Digital Twin (Create My Virtual Machine) on ohjauksen yksi avainelementti. Digital Twin mahdollistaa tarkan digitaalisen jäljennöksen luomisen ja näin koko tuotantoprosessin visualisoinnin.
Erilaisten turvatoimintojen integrointi ohjaus- ja käyttötekniikkaan on niin ikään toteutettu joustavasti Siemensin PLC-standardien tiedonsiirtoprotokollien ansiosta.

Ohjaus on yhteensopiva OPC-UA- ja MQTT-tiedonsiirtoprotokollien kanssa, mikä vastaa markkinoiden vaatimuksiin nykyaikaisesta tiedonkeruujärjestelmien yksinkertaistetusta integraatiosta, ja mahdollistaa tehokkaan tietopohjaisen sovelluskehityksen.
Defense in Depth
Simumerik Onen myötä tulevat integroidut suojaustoiminnot ovat lisäetu uuteen Laser Next -malliin. Siemensin Defense in Depth -konsepti on kehitetty turvaamaan niin teollisuuslaitoksen, verkon kuin järjestelmänkin turvallisuus.
Defense in Depth -ratkaisu on monikerroksinen tietoturvakonsepti, joka antaa koneille ja laitoksille sekä kattavan suojan kansainvälisen IEC 62443 -standardin suosittelemalla tavalla. Se on suunnattu niin laitosten käyttäjille, integraattoreille kuin komponenttien valmistajille, ja kattaa kaikki teolliseen kyberturvallisuuteen liittyvät näkökohdat.
Prima Power esittelee uutta tuotekehitystään laajasti seuraavan kerran Hannoverin EuroBLECH-messuilla 22.–25. lokakuuta.
