Uusi DMX U -sarja DMG Morilta
DMX 60 U- ja DMX 80 U-mallit korvaavat jatkossa DMV-pystyjyrsinkoneet DMG Morin valikoimissa.
Mallit perustuvat DMV-mallin rakenteeseen ja mahdollistavat vaativien, enimmillään 300 ja 350 kg painavien työkappaleiden 5-puolisen koneistuksen.
Työalueet koneissa ovat 600 x 600 x 510 mm (DMX 60 U) ja 800 x 600 x 510 mm (DMX 80 U), ja soveltuvat näöin monipuolisiin koneistustöihin konepajateollisuudessa, mm. työkalujen valmistuksessa ja muottiteollisuudessa.
Monoliittinen konepeti malleissa kiinteistä valukomponenteista valmistettu, leveät rullaohjaimet ovat perusta tarkkuudelle, jäykkyys on valmistajan mukaan DMX U -malleissa 45 prosenttia parempi edeltäjämalleihin verrattuna ja mahdollistavat koneistuksen suurilla nopeuksilla, jopa 42 m/min kierrosnopeuksin.
Lämpötilan kompensointitoimenpiteet tuovat lämpöstabiilisuutta ja mahdollistavat osaltaan tasaisen tarkan tuotannon, suorat paikanmittausjärjestelmät ja suorat käytöt X- ja Y-akselilla paikannustarkkuuden.
Samakeskisyys on 6 µm. Lisäksi DMX 60 U ja DMX 80 U sopivat DMG Morin mukaan sen Machining Transformation (MX) -teeman täysiverinen edustaja automaatioratkaisujen, CELOS X -sovelluspohjaisen ohjausjärjestelmän ja energiatehokkaan toiminnan ansiosta.

Suorituskykyä, laaja karavalikoima
Jotta DMX 60 U- ja DMX 80 U -malleja voidaan hyödyntää monipuolisesti eri käyttöalueilla, saatavilla on kattava valikoima karoja, alkaen vakiona inlineMASTER-karasta, jonka kierrosluku on 12 000 rpm.
SpeedMASTER-karat, joiden vääntömomentti on enimmillään 200 Nm tai nopeus 20 000 rpm, ovat saatavana lisävarusteena. Vakio BIG PLUS -liitäntä tarjoaa lisää edelleen vakautta ja tarkkuutta koneistuksen aikana.
DMG Mori on kehittänyt uudet DMX U -mallit koneistusmuunnoksen (MX) -teemoin ottaen huomioon prosessi-integraation, automaation, digitaalisen muunnoksen (DX) ja vihreän muunnoksen (GX).
Käyttäjät voivat esimerkiksi integroida hionnan koneiden työalueelle siten, että lisäkoneita ei tarvita tai muiden koneiden kapasiteettia säästyy.
Automaatioratkaisut, kuten Robo2Go Milling ja MATRIS light, sekä PH 150-, PH Cell 300- ja PH Cell Twin -lavankäsittelyjärjestelmät mahdollistavat joustavan, automatisoidun toiminnan myös miehittämättömissä vuoroissa.
Samalla SINUMERIK ONE:n tai HEIDENHAIN TNC7:n CELOX X luo täydellisen alustan digitaalisille prosesseille. DMG Mori on varustanut kaksi yleiskonetta GREENMODElla tavoitteenaan tehdä tuotannosta mahdollisimman ilmastoystävällistä ja taloudellista.
Energiatehokkaat komponentit ja älykkäät ohjausjärjestelmät vähentävät energiankulutusta. fi.dmgmori.com
