Wihurin Konepajapäivät – Ajankohtaista Mazak-teknologiaa esittelyssä
Perinteiset Wihurin Konepajapäivät pidettiin Vantaalla toukokuun lopulla. Kaksipäiväisessä tapahtumassa oli esillä Yamazaki Mazakin uutta työstökonetarjontaa ja mm. tietoa Mazatrol-ohjauksista. Myös Wihurin Teknisen Kaupan muuhun tarjontaan oli mahdollisuus tutustua. Tuttuun tapaan lisäksi mukana oli melkoinen kattaus yhteistyökumppaneita tuotteineen.
Mazakin työstökoneisiin keskittyviä tapahtumia on pidetty Wihurilla Vantaalla noin joka toinen vuosi. Pandemia hieman vaikutti käytänteisiin, mutta nyt pari viime kertaa on taas edetty perinteisin kuvioin.
Tapahtumat ovat napakka mahdollisuus tutustua monipuolisesti ajankohtaisteen teknologiaan samalla kertaa yhdessä tilaisuudessa. Tällä kertaa pääosassa tapahtumassa oli kaksi Mazakin uuden tarjonnan sorvauskeskusta, niistä molemmat automatisoituna, sekä nyt tapahtumassa suomalaisyleisölle ensiesitelty pystykarainen koneistuskeskus.

Automaatiota sorvaukseen
Mazakin tuoreen tarjonnan QUICK TURN 250MSY -sorvauskeskus esiteltiin tapahtumassa integroidulla TA-20/200 -automaatiojärjestelmällä varustettuna.
QUICK TURN on sorvauskeskus MAZATROL SmoothG-ohjauksella ja siten monin koneistusta tehostavin ominaisuuksin, mm. kappaleen 3D-mallia voidaan käyttää ohjelmoinnin apuna.
Kone on varustettu 26 kW:n sisäänrakennetulla moottorilla, lineaarirullajohteet ja älykäs lämpötilankompensointijärjestelmä tehostavat edelleen tarkkaa koneistusta, pyörivä työkalu (5 000 1/min) sopii revolverin kaikkiin paikkoihin. Suurin sorvaushalkaisija on Ø 380 mm ja -pituus Ø 695 mm, karaporaus Ø 91 mm, tankokapasiteetti 80 mm.
Sorviin oli Wihurin tapahtumassa integroitu RoboJobin kompaktikokoinen TA-20/200 -automaatiojärjestelmä, mikä tarjoaa mahdollisuuden koneen sujuvaan automatisointiin, etuna on mm. laserskannerilla valvottu avoin etualue, mikä mahdollistaa myös kappaleiden manuaalin latauksen esteettömän sijoittelun vuoksi.

Robotin ohjelmointi on integroitu SmoothG:n ohjauspaneeliin ja tapahtuu vain muutamaa parametriä muuttamalla. Tapahtumassa esillä ollut kokonaisuus tekee jatkossa töitä Kellokosken Koneistuksella.
VCN-700 ensiesittelyssä
VCN-700 Mazakin uusi Euroopassa valmistettu pystykarainen koneistuskeskus ja samalla sarjansa kookkain malli. Wihurin tapahtumassa kone nähtiin nyt Suomen ensiesittelyssä.
MAZATROL SmoothG:llä ohjattuja VCN-koneistuskeskuksia valmistetaan kolmena kokoluokkana ja mm. energiansäästöön on tässä sarjan koneissa kiinnitetty runsaasti huomiota.
Malliston energiaa säästäviä ominaisuuksia ovat esimerkiksi koneen automaattinen virran poiskytkentä, erittäin vähän energiaa kuluttava LED-valaistus sekä ilmanpuhalluksen jaksokäyttö.
Näiden lisäksi nopeat asetusajat ja tehokas koneistus vähentävät merkittävästi energiankulutusta kappaletta kohti laskettuna. Automaattinen johteiden ja kuularuuvien rasvavoitelu öljyn sijaan vähentää myös ympäristökuormitusta.

Koneisiin on saatavilla lisävarusteena energiakojelauta (Smooth Energy Dashboard), joka mittaa energiankulutusta esimerkiksi työstettävää kappaletta tai koneen käyttöpäivää kohti. Kulutusta voidaan helposti seurata pidemmällä aikavälillä ja raportoida tarvittaessa.
VCN-700-mallissa pöydän koko on 1 500 x 700 mm, akseliliikkeet ovat 1 300 x 700 x 650 mm.
Vakiona on 15 000 k/min (optiona 18 000 k/min) nestejäähdytetty suoravetoinen kara, joka soveltuu monien erilaisten materiaalien tehokkaaseen koneistukseen 22 kilowatin teholla (optiona 30 kW), sekä 30-paikkainen (optiona 48 tai 60) työkalunvaihtaja ja 42 m/min pikaliike- sekä syöttönopeus. Tarjolla on erilaisia kustannustehokkaita tuotanto-, tuottavuus- ja mittauspaketteja vakiovarusteiden lisäksi.

Taloudellinen QTE-200M SG
Kolmas kone esittelyssä oli vuonna 2021 markkinoille tullut Mazakin Economy-tyyppisen QTE-sorvisarjan malli QTE-200M SG. Edullisen hintatasonsa ja helppokäyttöisyytensä ansiosta koneet on suunniteltu soveltumaan kaikenkokoisille konepajoille, ohjaus koneissa on MAZATROL SmoothEz.
Ns. lähtötason näkökulmasta huolimatta koneissa on vakiona vahvaa Mazak-tekniikkaa, mm. hihnaton 15 kW karakäyttö, nopeat ja tukevat rullajohteet, nopea servorevolveri ja kärkipylkkä omalla kuularuuvikäytöllä. Lisävarustevalikoima mahdollistaa monenlaisten automaatiojärjestelmien käytön.
Malleja on alkaen 2-akselisista koneista aina MSY-malleihin pyörivillä työkaluilla, Y-akselilla ja apukaralla. Tankokapasiteetit ovat mallista ja istukoista riippuen välillä 52 – 80 mm. Koneen kompaktit ulkomitat helpottavat tehokkaan tuotannon suunnittelua myös pienemmissä tuotantotiloissa.

Nyt Wihurin tilaisuudessa esillä olleen mallin suurin sorvaushalkaisija oli 340 mm, suurin pyörähdyshalkaisija 695mm ja sorvauspituus 532 mm. Konepajapäivillä sorvauskeskus oli automatisoitu italialaisen TOP Automazionin lyhyellä Magic 65 -tankomakasiinilla.
Lisäksi esillä oli Wihuri Oy Teknisen Kaupan muita tuotteita konepajoille, kuten trukit, sisälogistiikkaratkaisut, henkilönostimet, työkalut ja hoonauskoneet.
Yhteistyökumppaneista paikalla olivat Cenic Finland, JTA Connection, Ravema, Pirkanmaan Työkalukeskus, Teknoma, Alumeco ja Ovako.
Kari Harju
